در حال بارگذاری ...
جمعه 6 خرداد 1401

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در بازدید از مراکز دانشگاه فنی و حرفه ای واحد استان اردبیل:
تجهیز و بازسازی خوابگاه های دانشجویی مراکز دانشگاه فنی و حرفه ای واحد استان اردبیل لازم و ضروری است

جناب آقای دکتر مسعود گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویی کشور پنجشنبه 15 اردیبهشت ماه 1401 با حضور در آموزشکده های پسران و دختران اردبیل، از نزدیک در جریان مشکلات و کمبودهای این دانشگاه قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ دکتر مسعود گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در بازدید از خوابگاه‌های دانشجویی آموزشکده‌های استان اردبیل، بر تجهیز و بازسازی خوابگاه‌ها پیش از شروع سالتحصیلی جدید تأکید کرد و گفت: با از سرگیری آموزش‌های حضوری در مراکز آموزش عالی کشور، بازسازی و تجهیز خوابگاه‌ها عمده‌ترین مشکلی است که دانشگاه‌ها با آن مواجه هستند. در مقایسه با سال 1398، تعداد 17 بلوک خوابگاهی در سطح کشور تأسیس و به بهره‌برداری رسیده؛ اما با توجه به کاهش آمار دانشجویان و تعطیلی‌های دانشگاه‌ها به علت شرایط حاکم کرونایی در کشور، وضعیت خوابگاه‌ها بهبود نیافته است. رؤسای دانشگاه‌ها بجای اختصاص بودجه‌های فرهنگی به رفاهیات دانشجویان، آن را در سایر حوزه‌ها هزینه کردند و الان با توجه به از سرگیری آموزش‌های حضوری، شاهد مشکلات متعدد در زمینه خوابگاه‌ها، تجهیز و ارتقاء آن‌ها هستیم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان کشور افزود: در خصوص انواع وام‌های دانشجویی، برنامه‌ای تهیه و تدوین شده است که تمامی دانشجویان متقاضی، از این وام‌ها بهره‌مند شوند. همچنین در صورت تخصیص اعتبار لازم از سوی ستاد ملی جمعیت خانواده، برنامه‌هایی برای افزایش میزان وام ودیعه مسکن دانشجویان متأهل در نظر گرفته شده است. به طوری که در برنامه جدید قصد داریم میزان وام ودیعه مسکن دانشجویان متأهل را در استان تهران از 32/5 میلیون تومان به 150 میلیون تومان، در شهرهایی مثل اردبیل از 19/5 میلیون تومان به 100 میلیون و در هشت شهر دیگر که در حال حاضر 26 میلیون تومان برای این امر اختصاص یافته است، به 120 میلیون تومان برسانیم.

دکتر گنجی ضمن تقدیر و تشکر از پیگیری‌ها و تلاش‌های مسئولین آموزشکده‌های استان اردبیل در رفع موانع اسکان دانشجویان افزود: استان اردبیل از نظر شاخص‌های ظرفیت خوابگاهی یکی از استان‌های کم برخوردار است. به همین منظور رویکرد صندوق رفاه دانشجویی کشور این است که با همراهی مسئولین استانی و دانشگاه متبوع، امید است تا شروع سالتحصیلی جدید خوابگاه‌های دانشجویی مراکز دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان اردبیل تجهیز و بازسازی شوند تا شاهد ارتقاء این دانشگاه به حداقل متوسط کشوری و حتی بالاتر باشیم.

جناب آقای دکتر کریم نصیریان رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای واحد استان اردبیل در نشست رؤسا و معاونین دانشگاه وضعیت‌ آموزشکده‌های استان را تشریح کرد و گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای از ظرفیت‌های قابل توجهی در اشتغال‌زایی و کارآفرینی برخوردار است. متأسفانه پتانسیل اشتغال‌زایی و کارآفرینی این دانشگاه برای جامعه حتی برخی از مسئولین ناشناخته مانده است که می‌توان با سرمایه‌گذاری مناسب، بر قسمت قابل توجهی از معضل بیکاری جامعه فائق آمد. در حال حاضر مشکل عمده این واحد دانشگاهی کمبود فضای خوابگاهی در سطح استان می‌باشد که این مسئله تأثیر منفی در جذب دانشجو گذاشته است.

دکتر نصیریان با تأکید بر همراهی و مساعدت‌های مسئولین استانی و کشوری، برای عبور از این مشکلات، دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای را سرمایه‌ای عظیم در رونق چرخ‌های اقتصاد دانش بنیان دانست و تخصیص اعتبار ویژه صندوق رفاه دانشجویی کشور به این دانشگاه را یادآور شد.